(Повний текст:
http://dt.ua/TECHNOLOGIES/informatsiyne_suspilstvo_v_ukrayini__problemi_rozvitku_i_funktsionuvannya-84519.html - укр.
http://zn.ua/TECHNOLOGIES/informatsionnoe_obschestvo_v_ukraine__problemy_razvitiya_i_funktsionirovaniya-84519.html - рус.)
Іван Сергієнко. «Дзеркало тижня» №26, 15 липня 2011
Проблеми розробки ефективних комп’ютерних технологій (КТ) перебувають у центрі уваги науковців та практиків усіх розвинених країн світу. Стало очевидно, що КТ дають можливість на порядок (а інколи — й більше) підвищити ефективність розв’язання різноманітних задач — у сфері державного управління, дослідження Світового океану й космосу, вивчення проблем екології, біології, медицини, економіки, військової справи, проектування складних об’єктів, захисту інформації в системах тощо. Їх повсюдне впровадження — необхідна умова розвитку сучасного інформаційного суспільства.
Основними елементами сучасних КТ є їх «м’яка» і «тверда» складові. Під «твердою» частиною КТ розуміють технічну й технологічну їх основу (комп’ютери, комп’ютерні комплекси, системи передачі даних та інші технічні засоби), на якій практично реалізується процес розв’язання всіляких задач із допомогою «м’якої» частини, тобто програмного забезпечення комп’ютерів і їх систем. Обидві ці частини важливі і доповнюють одна одну. Якщо в розробці «м’якої» складової частини українські кібернетики завжди були на передових позиціях у світі, то цього не можна сказати про «тверду» частину, бо її розробка потребує надто великих коштів. Сьогодні НАН України чи Міністерство освіти, науки, молоді і спорту не можуть за рахунок свого бюджету забезпечити розробку суперкомп’ютерів і їх систем (ідеться про сотні мільйонів гривень). Міжнародний досвід показує, що для потужного розвитку КТ потрібне цільове виділення коштів із бюджету держави. Розвиток цієї галузі президенти Росії та США зараховують до завдань національного пріоритету. Петафлопсний діапазон (швидкість виконання операцій комп’ютером) — 1015 операцій/сек. — США вже подолали і прямують до екзафлопсного — 1018 операцій/сек. У Росії є програма розвитку високопродуктивних обчислень «СКІФ-Грід» і кілька федеральних програм зі щорічним бюджетним фінансуванням понад 5 млрд. рублів. Заплановано довести сукупну обчислювальну потужність російських суперкомп’ютерів до 20 000 терафлопс (20х1015) (терафлопс — швидкість виконання комп’ютером 1012 операцій/сек.). Наприкінці 2010 р. почали працювати кластери «Ломоносов» (МДУ ім. Ломоносова) із продуктивністю понад 500 терафлопс і К-100 (Інститут прикладної математики ім. М.Келдиша РАН) — 100 терафлопс. Для довідки: сумарна пікова продуктивність кластерів Українського національного ґріду не перевищує 27 терафлопс.
За таблицею рейтингів наявних у світі суперкомп’ютерів ТОР-500, півсотні найпотужніших комп’ютерів мають Китай, США, Японія, Франція, Німеччина, Росія, Південна Корея, Бразилія, Саудівська Аравія, Швейцарія, Канада, Індія. Комп’ютер «Ломоносов» посідає 17-те місце в цій таблиці, а перше — китайський Tianhe-1A, за ним іде американський Cray XT5 Jaguar. У аналогічному рейтингу країн СНД (ТОР-50) з 2007 р. Україну представляють СКІТ-3 і кластер НТУУ «КПІ», які спочатку входили до першої п’ятірки у таблиці. Проте скоро Україна, швидше за все, перестане потрапляти до цього рейтингу, внаслідок чого наукові інститути України і виші майже втратять шанси вигравати тендери за міжнародними науково-технічними програмами та матимуть обмежені можливості розв’язання складних задач.
Чому це відбувається? Причина одна — недостатнє фінансування з бюджету. Для удосконалення комплексу СКІТ-3, скажімо, потрібно довести його потужність до 200–250 терафлопс із перспективою модернізації до 400–500 терафлопс, — і це здатні зробити протягом одного року фахівці Інституту кібернетики. Сумарна вартість проекту — 50 млн. грн., тоді орієнтовна тривалість експлуатації оновленого комп’ютера становила б понад п’ять років. [...]
Суперкомп’ютери серії СКІТ — це не просто високопродуктивна техніка.
З самого початку на них були встановлені й налаштовані прикладні програмні
пакети для розв’язання важливих задач науки, техніки, економіки тощо. Серед
цих пакетів значну частину становлять власні розробки Інституту кібернетики
ім. В.Глушкова, інших інститутів НАН України.
У Національній академії наук України створено Академічну мережу обміну даними (АМОД), що сприяло підвищенню ефективності та якості проведення наукових досліджень. Вона являє собою сукупність розподілених технічних і програмних засобів, відповідного організаційного та кадрового забезпечення, спрямованих на надання телекомунікаційних послуг доступу і передачі даних в НАН України та за її межами на швидкості до 10Гбіт/с. Ця мережа:
На основі АМОД у рамках відповідної Державної цільової науково-технічної програми активно розбудовується Українська національна Грід-інфраструктура, яка на сьогодні об’єднала 26 обчислювальних кластерів різних організацій НАН та МОН України і налічує разом 3500 процесорів і 250 Тб пам’яті, створюючи сучасну потужну обчислювальну платформу державного рівня для вирішення надскладних завдань різного призначення. [...]