International Conference TNC25
Brighton, UK, 9-13 June 2025

Tetiana Preobrazhenska, (URAN).

Support for URAN-Lessons Learnt:
Humanitarian Support in the Community Programme

Video subtitles

Вже понад три роки український НРЕН УРАН працює та живе в умовах війни. І весь цей час велику підтримку надає спільнота GÉANT.

Тепер ми вважаємо, що настав час трохи осмислити цей досвід.

Виходячи з отриманих уроків, здається можливим не лише почути про наш досвід, а й розширити такий вид підтримки від спільноти на інші НРЕНи, які опинилися в надзвичайних обставинах. Не обов’язково через війну — це може бути, наприклад, стихійне лихо.

Сьогодні я хочу поділитися тим, чого ми в УРАНі навчилися, та почути вашу думку: чи варто створити в рамках Програми спільноти GÉANT нову ініціативу, яка була б спрямована на надання гуманітарної підтримки НРЕНами для НРЕНів.

Я хочу почати з трьох цитат. Перша — від Гелени Келлер, американської письменниці, яка була незрячою. Вона сказала: «Поодинці ми можемо зробити так мало; разом можемо зробити так багато».

Друга цитата належить Чарльзу Дікенсу: «Кожен, хто полегшує тягар цього світу бодай комусь, - людина не марна".

І третя — слова Далай-лами: «Недостатньо просто співчувати – потрібно діяти».

Ці слова - відлуння нашої історії.

Останні три роки довели, що спільнота – не просто концепція. Це – люди, які діють, підтримують, об’єднуються.

Отже, уроки, які ми винесли в УРАН.

Урок перший – необхідні різні види допомоги.

На початку повномасштабної війни ми в УРАНі були геть не готові, дуже розгублені, і навіть не могли зрозуміти або сформулювати, яка саме допомога нам потрібна.

Тож варто мати заздалегідь бодай загальне уявлення про можливі потреби, щоб підготуватися всією спільнотою.

Виходячи з нашого досвіду, є чотири основні категорії підтримки, яких може потребувати НРЕН під час кризи.

Перша категорія - гроші.

Війна — це не лише фізична небезпека, це часто ще й зниження доходів НРЕН.

Наприклад, користувачі УРАН – переважно державні університети, і в умовах великої війни їхнє державне фінансування зменшилося, через що вони не могли оплачувати наші послуги.

Водночас наші витрати зросли - ми мали надавати цифрові послуги в нових, часто небезпечних умовах. А ще - мали забезпечувати зв'язок під час тривалих відключень електроенергії.

Вихід - створити фонд екстреної допомоги, який міг би покривати операційні витрати НРЕНів, чиє фінансування під час кризи впало. Цей фонд також міг би допомагати закуповувати необхідне в критичних обставинах обладнання. Також – закуповувати мобільні енергоблоки й паливо для забезпечення енергонезалежності.

У випадку з УРАН дуже допомогла ініціатива GÉANT і Фонду Вітча. Ми щиро вдячні кожному НРЕНу та кожній людині, які жертвують гроші на цю ініціативу. Це допомагає нам виживати.

Друга категорія - речі.

Вони можуть відрізнятися залежно від типу кризи. Йдеться про будь-які матеріальні ресурси, які можна зібрати й передати НРЕНу в кризі - або навіть його користувачам.

До цієї категорії можна віднести насамперед обладнання.

Ми в УРАНі отримали дві партії відремонтованих ноутбуків від ініціативи «Комп’ютерна допомога», і далі розподілили їх між університетами й науковими установами, що найбільше постраждали від війни.

Також ми отримали дизельний генератор від польського НРЕНа PSNC – нині він, видається, змінив назву на PCSS. Завдяки цьому генератору наш дата-центр зміг працювати в першу зиму й весну блекаутів.

Тоді ми не могли придбати все це в Україні. Обладнання купували за кордоном, а GÉANT оплачував його з пожертв ваших НРЕНів у Фонд Вітча.

Також, залежно від типу кризи, можуть знадобитися медичні набори, засоби гігієни, продукти, вода, одяг — усе, що забезпечує базову життєдіяльність.

Третя категорія – експертна підтримка.

Йдеться про дистанційну підтримку НРЕНа або його користувачів у разі браку персоналу. Це може бути кризовий менеджмент — допомога в розробці й реалізації стратегії реагування.

Минулого року я, наприклад, брала участь у CLAW онлайн. Це було надзвичайно корисно. Далі УРАН планує долучитися до нової симуляційної вправи - TALON.

Також це тренінги й воркшопи — наприклад, для технічних фахівців, щоби здобути нові навички.

І дуже важливо – ІТ-підтримка, яка допоможе відновити або підтримувати цифрову інфраструктуру за складних обставин.

Четверта категорія – людські зв’язки.

Коли настає криза, моральний дух відчутно страждає. Ми всі - люди, ми відчуваємо страх, тривогу, розгубленість. До того ж під час таких протиприродних подій, як війна чи стихійне лихо, може виникати відчуття, що ти — ізольований від «нормального» світу. Я це знаю по собі.

Це тяжкі переживання. Щоб зібратися докупи, підтримати себе морально, рухатися далі, потрібна підтримка інших.

Нам в УРАНі пощастило, адже маємо всіх вас. Ваша людська підтримка просто неймовірна. Вона допомогла - й досі допомагає - нам триматися.

До повномасштабної війни ми навіть не уявляли, з чого може складатися такий тип підтримки.

Онлайн-зустрічі, щоби просто поговорити про щось пов’язане чи не пов’язане з роботою, випити чогось разом; Слова підтримки – навіть коротке повідомлення в месенджері чи електронній скриньці може поліпшити настрій, додати надії, дати відчути: ми не самі.

І ще — турботливі посилки. Усе, що зібрано з любов’ю та увагою. Ми отримали такі посилки на Різдво — від НРЕНів і навіть від окремих людей. Книги, солодощі, ліхтарики - я перераховую те, що отримували ми - смішні дрібнички, теплий одяг, усього було багато. Будь-що, на що спроможна ваша креативність і уява.

Мені бракує слів описати, наскільки це зворушливо, наскільки ми були щасливі. Наскільки це підтримує.

Пропоную вам самим подивитися на наші емоції у короткому відео, де команда УРАН розпаковує одну з таких посилок.

[Оплески] Урок другий – важливо надавати саме ту підтримку, яка потрібна зараз.

Потреби НРЕНа під час кризи змінюються з часом, особливо якщо криза довготривала.

На початку повномасштабного вторгнення ми потребували дистанційної допомоги для підтримки мережі й послуг — бо не могли дістатися до дата-центру через інтенсивні обстріли й бомбардування. GÉANT допоміг нам розгорнути Network Management as a Service — наші технарі були щасливі.

Через сім місяців росіяни почали бити по енергетичній інфраструктурі України, і нашій країні довелося вчитися жити під час тривалих відключень електрики – жити й працювати. GÉANT допоміг купити генератор для нашого дата-центру.

Потім настало перше Різдво. Було холодно, темно, важко сподіватися на щось добре — і саме тоді ми отримали від GÉANT перші різдвяні посилки.

Потім були ноутбуки для наших користувачів, бо їм потрібно було замінити пошкоджене обладнання, потрібно працювати - з дому, з підвалу під час авіанальотів. Отже, ноутбуки.

Тож потреби можуть змінюватися. Важливо бути на зв’язку з НРЕНом у кризі, розуміти нагальні потреби та діяти точно.

Урок третій – добрим намірам може перешкодити законодавство країни-отримувача.

Митне законодавство різних країн - справжній головний біль. Ті з вас, хто надсилав нам обладнання чи посилки, зі мною погодяться. Митне оформлення забирає час, гроші, вимагає дотримання багатьох норм і правил.

Ми мали сумний досвід: коли не змогли отримати різдвяну посилку від одного з НРЕНів – з книжками й солодощами – бо отримувачем указали юридичну особу – УРАН, і для митниці це означало потенційний товар на продаж. Тому від нас вимагали дуже дорогої та складної процедури сертифікації та розмитнення.

Ми винесли урок: перш ніж надсилати будь-що НРЕНу в кризовій ситуації, зв’яжіться з його представниками та підготуйте всі супровідні документи разом.

Урок четвертий: спільнота – це сила.

Ми в УРАНі не витримали б ці страшні часи самотужки. Без вас — ми не змогли б вижити. Щиро дякуємо! Сила спільноти просто неймовірна.

Криза в Україні далека від завершення — як ви знаєте. А це означає, що ми досі потребуємо вашої підтримки.

Я не бажаю жодному іншому НРЕНу бодай колись опинитися в такій складній ситуації. Але якщо це, на жаль, станеться - сподіваюся, що наші уроки, наш досвід допоможуть спільноті GÉANT підготуватися. Разом ми здолаємо будь-що.

Саме тому ми пропонуємо створити нову ініціативу – Групу гуманітарної підтримки в рамках Програми спільноти GÉANT. Вона буде покликана реагувати на гуманітарні виклики, із якими стикаються учасники спільноти, і допомагати у відповідь.

 

For more than three years already, Ukrainian NREN URAN is operating and living under war conditions, and all this time the GÉANT community has been of great support.

Now, we think it's possible to reflect a little bit about this experience and to make sense of it.

Based on lessons learned, it seems possible not only to hear about our experience but to expand this kind of community support to other NRENs that find themselves in extraordinary circumstances. For example, not war but for example national disaster.

What I want to do today is to share lessons learned by URAN and to seek your views about feasibility, relevance of setting up a new initiative within the GÉANT Community Program, and this initiative to be aimed to providing humanitarian support by NRENs for NRENs.

I would like to start with three quotes, and the first of them belongs to Helen Keller, American author. She was a blind person. She said, "Alone we can do so little; together we can do so much."

Another quote is from Charles Dickens. "No one is useless in this world who lightens the burden of it for anyone else." 

And the Dalai Lama words, "It is not enough to be compassionate — you must act."

These words echo through our story.

The past three years have shown that community is not just a concept - it's people who act, support, stand together.

So, the lessons learned by URAN.

The first one is - there are various categories of help needed.

At the very beginning of the full-scale war, we at URAN were so unprepared, so confused, that we could not even estimate or voice the kind of help we needed.

So, it is useful to have some understanding in advance - the understanding of possible needs - to get prepared by the whole community.

Based on our experience, there are four main categories that a NREN in crisis might need.

The first category is money.

The war conflict means not only the physical danger - it often means less income for a NREN.

For example, URAN users are mostly the state universities, and during the big war, their state funding was lower, and that meant that they could not pay for our services.

At the same time our expenses rise as we had to maintain the digital services in new often dangerous circumstances and also another challenge, we had to provide the connectivity during the very long power cuts.

So, an Emergency Relief Fund could be an answer for that problem, and it could help to cover operational expenses for NRENs who are experiencing financial cuts during the crisis. The fund could help to buy onsite essential equipment needed under critical circumstances. Also - to secure energy independence by purchasing mobile power units or fuel.

In the case of URAN, there is the foundation - Vietsch Foundation and GÉANT initiative. And we are truly grateful to each NREN and individual who donate money to this initiative. It helps us to survive.

The second category is things.

Those could differ depending on the type of crisis. By things, I mean any material resources that could be gathered and distributed to a NREN in crisis, or maybe even to its users.

This category could include, first of all, equipment.

We at URAN have received two bunches of refurbished laptops from the Computer Aid initiative, and we then distributed those laptops to the universities and research institution who suffered from the war the most.

Also from the Polish NREN PSNC - which is now I think is PCSS if I'm right - we've got a diesel generator, and it helped our data centre to work during the first winter and spring of power cuts.

All that equipment could not be bought inside Ukraine at the time, so it was bought outside and GÉANT paid for it with your NRENs' donations to the Vietsch Foundation.

Other things could include depending on the type of the crisis some medical kits, hygiene products, something for energy independence, something to eat, something to drink, or to wear on.

The next category is expertise.

It means remote help to a NREN or its users who are facing staff shortages during the crisis. Crisis management expertise to assist organisation in developing and implementing crisis response strategies.

Last year, I for example, took part in CLAW online. That was perfect, very useful really, and URAN plans to participate in a new simulation based crisis exercise TALON.

Other things in this category are trainings and workshops - for example for technical staff to learn new skills.

And very important - IT support to help rebuild or maintain digital infrastructure under challenging circumstances.

The next category is human connections.

When you find yourself in crisis, your morale suffers a lot.

We all are just people, and we feel fear, anxiety and confusion, and so on. Also, when you experience something so unnatural as war or natural disaster, you might feel isolated from the rest of the normal world - I feel myself.

These are hard feelings to bear, and to gather your strength, to keep yourself alive and keep going, you need other people's support.

We at URAN are happy to have you all.Because your human support is just incredible. It helped us - and it still helps us - to gather our strengths, to mentally survive, to keep going.

Before the big war, we could even not imagine what this type of support could include.

Virtual social events - to have a chat about anything related or not related to work, to have a cup of something together.

Words and messages - even a few uplifting raws, lines dropped via messenger, the mail could uplift the mood, could bring the sense of positivity, of hope, could help us feel that we are together, that we are not alone.

Also, care parcels. It could be anything that is collected with love and care. We at URAN have got Christmas parcels from NRENs and even from individuals. Books, sweets, flashlights - I list everything we've got - funny things, warm clothes, there were a lot of things. Anything that your mind and creativity could think of.

Words fail me to express how touching that was, how happy we were, and how it helped us to feel that we are cared for.

I suggest you to watch our emotions by yourself in a short video of URAN team unpacking one of those parcels.

[Applause] Lesson two - it's important to provide the support that is needed right now.

The needs of a NREN in crisis might change with time, especially when the crisis is long-lasting.

At the very beginning of the full scale invasion, we at URAN needed help with maintaining the network and services remotely, as we could not get to our data centre, it was very intensive fire and bombing all the way around. And GÉANT helped us to deploy Network Management as a Service. Our technical guys were just happy.

Seven months later, Russians started bombing the energy infrastructure of Ukraine, and our country had to learn how to live during long power cuts - to live and to operate. GÉANT helped us to buy a generator for our data centre.

Then the first Christmas came. It was cold, it was dark, it was difficult to feel any hope and that's when GÉANT sent us their first Christmas parcels.

Then there were laptops for our users as they needed the equipment to replace the damaged one, they needed to work from their homes, from the basements during air raids. So, laptops.

So, the needs could change, and it's important to be in touch with a NREN in crisis, to understand their current needs and to help in exactly the right way.

Lesson three - good intentions can be blocked by the legislation of the beneficiary country.

Custom legislation of different countries could be a headache. Some of you who sent us equipment or parcels can agree with me. Custom clearance takes time, money, and they require following a plenty of regulations and rules.

We had an unfortunate experience when we could not receive a Christmas parcel from one of the NRENs - with books and sweets - only because the recipient was listed as a legal entity - URAN - and for our customers that meant potential goods for resale. So, they demanded from us very expensive and very complicated certification procedure and custom clearance.

We've learnt the lesson - before sending anything to a NREN in crisis, get in touch with their representatives and prepare all the supporting documents together.

And lesson four - the community is a power.

We at URAN could not withstand these terrible times on our own. Without you, we could not survive until now. Thank you very much! And the power of community is just incredible.

Our crisis in Ukraine is far from ending, as you might know, so that means that we still need your help and support.

I wish no other NREN ever finds itself in such difficult circumstances. But if it unfortunately happens, I hope our lessons, our experience could help the GÉANT community to get prepared. Together we can overcome everything.

And this is why we suggest to set up a new initiative - Humanitarian Support Group in the GÉANT Community Program. As I said previously, it will be dealing with humanitarian challenges facing by the GÉANT community members - and addressing these challenges.